Aktuálne

LEZENIE S CONTINENTALOM či „Climbuilding“

LEZENIE S CONTINENTALOM

 V sobotu 29.9 mali zamestnanci Zvolenskej firmy Continental so svojimi rodinnými príslušníkmi možnosť vyskúšať si lezenie. Na Pavúkovi sa zišlo 22 lezcov všetkých vekových kategórií a pevne veríme, že sme do budúcna získali nových nadšencov lezenia ktorý rozšíria naše rady.

 

 Človek mieni, počasie mení ...

 

Hoci pôvodný plán bol ísť do prírody na Kalamárku a spojiť celú akciu s možnosťou navštíviť lezecké preteky KalamárKap 2018 konajúce sa v rovnakom termíne príroda, či aspoň predpovedné modely si postavila hlavu. Na Slovensko nám vpadol príval studeného vzduchu a stredajšie predpovede nedávali veľkú nádej na príjemné slnečné počasie. Ak aj rovno nehlásili mrholenie a zatiahnutú oblohu tak maximálna denná teplota sa mala hýbať v jednociferných hodnotách. A preto, že sme mali nahlásenú hojnú účasť lezekého dorastu ( a niektorý z nás organizátorov mali soplík, ale to nepriznáme ) sme sa s ťažkým srdcom rozhodli akciu presunúť na lezeckú stenu Pavúk v Banskej Bystrici.

Príprava ...

 

Príchod aj s rodinkou plánujem na 8:00 do BB kde už nájdeme zvyšok organizačného tímu v plnom pracovnom nasadení. Akcia síce začína o 9-tej, ale je tu ešte kopa práce ktorú treba stihnúť pred príchodom prvých lezcov. Natiahnúť laná pre plánované trasy, pripraviť materiál na zapožičanie a vystrojenie účastníkov, plus veľa ďalších maličkostí potrebných pre bezproblémový priebeh akcie. Chvíľu špekulujeme, či natiahneme trasu len v kolmých úsekoch steny, alebo dáme aj niečo do „kopca“ (lezenie v previsnutej časti steny). Po skúsenostiach z minuloročnej akcie kde sme novým nádejným lezcom ledva stačili natiahneme dve cesty aj do toho „kopca“ aby sa mali kde zničiť a unaviť aj najväčší vytrvalci. Len tak tak to stíhame a o 9-tej vybiehame na parkovisko kde odchytávame prvých účastníkov.

Lezenie ...

 

Hneď po príchode si ich odchytáva Lenka (inštruktorka Horoklubu) a Lydka ktoré vyberajú vhodnú výstroj. „Toto je sedák a takto má byť správne navlečený“ či „nie, tie lezečky nie sú malé, to má byť tak tesné“ sa ozýva z miesta kde si ľudia preberajú a pod odborným dohľadom skúšajú svoju novú výstroj. Po patričnom vystrojení si lezcov odchytávajú pripravený ističi a dávajú im na výber ktorou cestou začnú. Tradične odvážnejšie sú mladšie ročníky ktoré sa nedajú 2x núkať a hrnú sa do lezenia. Posledná kontrola výstroja nasledovaná pripnutím na pripravené lano a ide sa liezť. Prvá cesta vylezená, nasledovaná bezprostredne druhou a treťou dokazujúca detskú neúnavnosť a sprevádzaná uznanlivými pohľadmi skúsenejších lezcov ktorý by pri takej kadencii už sedeli pod stenou s natečenými „bandaskami“ (predlaktia) a oddychovali. Mladých lezcov čoskoro na lanách doplnia aj dospeláci a skúšajú čo to vlastne lezenie obnáša. Odvážnejší sa púšťajú aj do previsov a statočne bojujú v pozíciach v ktorých skôr vídavame pavúkov ako ľudí. U detí si nečakanú popularitu vybojuje sieť (spolu s hojdaním na lane po páde v stene 😊 )kde miestami vzniká poradovník na lezenie a lezú ju hore dole. Ten kto si vyskúšal lezenie po sieti vie, že to býva fyzicky náročnejšie ako lezenie v rovných úsekoch a nám nezostáva nič iné ako žasnúť nad výdržou týchto malých lezcov. No zahanbiť sa nedajú ani ich rodičia ktorý skúšajú prelezy na pripravených cestách či im prípadne natiahneme aj trasy na želanie. Na bouldrovke kde sa dá liezť bez istenia a padá sa do mäkkých žineniek sa medzitým vytvára skupinka skúšajúca si technicky náročnejšie kroky a lezenie po strope.

Záver ...

 

Hodiny lezenia za nami. Rozhliadam sa po priestoroch steny a vidím ľudí posedávajúcich či ležiacich na pohodlných žinenkách. Niektorý si masírujú natečené predlaktia, počuť rozhovory kde zdieľajú svoje zážitky z lezenia či sledujú posledných vytrvalcoch ktorý skúšajú preliezť ešte nejaké cesty na záver prípadne zdolať nejaký bouldrový problém. Čoraz častejšie sa ozýva „čaute, vidíme sa nabudúce“ a ľudia sa pomaly vytrácajú. Začíname upratovať priestory, sťahovať laná a popri tom vyhodnocujeme naše dojmy z priebehu akcie. Aj keď nám účasť nakoniec pokazilo počasie ktoré ako na potvoru a napriek predpovediam prinieslo pekný i keď chladný slnečný deň zaznamenali sme 22 lezcov hájacich Conti farby. Pevne veríme, že sa im akcia páčila a o rok sa možno stretneme zas na „Climbuildingu“ ...

Slavo Jardek