Aktuálne

Zimné sústredenie na Téryho chate vo Vysokých Tatrách

Oddielová akcia Téryho chata 17 – 19. 1. 2020

Dobré zvyky v našom klube pretrvávajú a tak ako po ostatné roky, aj teraz sme sa stretli na tradičnej zimnej oddielovej akcii. Miesta nášho pobytu sa snažíme každoročne obmieňať a tento rok padla voľba na Téryho chatu. Mirko začal s prípravou a registráciou účastníkov už v novembri, za čo mu patrí obrovská vďaka. V piatok sme sa postupne začali schádzať na chate v konečnom počte 25 ľudí. Perfektná partia lezcov, turistov a skialpinistov sa celý víkend túlala po okolitých kopcoch a užívala si slnečné lúče, ktorých nám tento rok bolo dopriatych neúrekom. Čo sa však o snehu povedať nedá!  Už týždeň pred akciou sme zápasili s myšlienkou, či je to na skialpy, alebo nie. Niektorí sa rozhodli pre výlet bez lyží a sústredili sa viac na lezenie, iní zase majú svoje zásady a bez lyží by si zimný zraz nevedeli predstaviť. Každý si našiel nakoniec to svoje a výlet sme si všetci užili. Je ťažké v článku opísať čo sme všetko zažili a ako sme sa mali dobre. Kto bol, ten vie a kto nebol môže banovať. Šanca bude opäť v lete! 😊

V piatok oficiálne preberám žezlo organizátora ja po Mirkovi, keďže ho soplík nepustil z domu. Ráno spoločne s Peťom (alias Jack)  a Viktorom nasadáme do auta a valíme smer Tatry. Počasie je ako z rozprávky! Slnko a inverzia. Na parkovisku sa schádzame s Michalom a Maťom, našimi parťákmi zo spriazneného horolezeckého klubu Boborovec. Keďže sú chlapci na lyžiach, zanechávame ich vlastnému osudu a pohýname sa vpred v domnienke, že nás dobehnú.  Cesta hore nám ubieha rýchlo a až po Hang nepotrebujeme mačky. I keď Jack nad Zámkovského chatou testuje tvrdosť zľadovateného chodníka celým telom..Auč! :D Hang je už však zľadovatený a máme možnosť vidieť pár akrobatov bez mačiek cúvať dole. Na chate si dáme zaslúženú polievku. Ja začínam úradovať v prospech Horoklubu a chlapci sa rozhodnú pre poobedný výlet. Škoda nevyužiť krásne počasie. Nakoniec vybehnú na Malý Pyšný štít cez Lastovičiu štrbinu. Na chatu dorazí prvá skupinka - Janka, Tibor, Ivan a Vlado a podarí sa doraziť aj Maťovi s Michalom, ktorých vcucla na hodinu občerstvovačka na Zámke. Vytvára sa prvá skupinka Horoklub skialpinistov, ktorá vyráža do terénu užiť si posledné slnečné lúče dňa. Po západe slnka dorážajú na chatu ďalšie skupinky. Adam, Štefan, Pavol a Janči prichádzajú presne na večeru. Po miernom bojovaní vo vetre hore ľadovým Hangom dorazí Zdenka s Peťom. Zábava je už v plnom prúde a tak len plynule naskočia do rozbehnutého kolotoča.  Za nimi dorazili Igor, Miro a Martin. Na záver dňa okolo pol dvanástej sme sa dočkali aj posledných piatkových účastníkov z našej spriaznenej západnej sekcie Maťa, Peťa a Natáliu. 

V sobotné ráno nás slnko láka von katalógovým počasím. Po spoločných raňajkách a výmene informácii sa vytvárajú teamy a postupne vyrážame do terénu. Adam, Štefan a Janči odchádzajú liezť cestu Krištáľový sen do Ľadových vrátok a potom hrebeňom na Malý a Veľký ľadový štít. Jack s Viktorom sa rozhodnú pre Malý Pyšný štít  cez malú Lastovičiu štrbinu. Podmienky lezeniu prajú tak je škoda to nevyužiť. Ja spoločne s Maťom, Peťom a Natáliou odchádzame na Ľadového koňa. Zvyšok skialpovej partie štartuje pásy a počas dňa jazdia všetky dostupné kopčeky. Na chatu dorazia aj Martuška s Janíkom, ktorým sa nepodaril piatkový odchod.  Po krásnom dni sa opäť večer stretávame pri jedle a dobrom pití.  Vymieňame si zážitky a dojmy, spriadame plány na ďalší deň, hrajú sa karty a šachy.  

V nedeľu sa po raňajkách presúvame pred chatu aby sme si urobili spoločnú fotografiu a zavŕšili tak úspešný a krásny víkend. Pomaly sa lúčime a odchádzame využiť nedeľné počasie na ďalšie aktivity. Adam, Štefan a Janči lezú Lomnický ľad. Viktor s Jackom lezú na Malý ľadový štít cez ľadovú štrbinu a Ja s Maťom, Peťom a Natáliou odchádzame opáčiť Cyklistický ľad. Skialpová sekcia jazdí okolo Térynky a niektorých stretávame na ceste dole.   

    Na záver chcem poďakovať všetkým účastníkom za krásne chvíle. Mirkovi za to, že aj napriek tomu, že sa nemohol zúčastniť celú túto akciu dokonale naplánoval a zorganizoval. Všetci sme veľmi vďační že nestráca s nami nervy a vždy sa do toho pustí! Takže za nás všetkých zborové ĎAKUJEME! A pre vás ostatných.. nuž, nech vám je lákadlom do budúcnosti tých pár krásnych fotiek, ktoré prikladáme. Čoskoro sa vidíme na letnom zraze...

Horám zdar a Horoklubu zvlášť!            Lydka