Aktuálne
 • Lezecká stena Pavúk júl- august 2024

  V prípade záujmu vieme otvoriť stenu aj v mesiacoch JÚL-AUGUST 2024 podľa potreby pre min. 10 platiacich návštevníkov. Ponúkame služby aj inštruktora či animácie pre deti. V prípade záujmu volajte na 0915944111

   Lezeckú stenu pre verejnosť po skončení letnej sezónnej uzávery otvárame od 17.9.2024 zatiaľ 2x do týždňa.  Postupne budeme otvárať aj v ďalšie dni (december- 6x do týždňa)

 • ponuka lezeckých krúžkov pre deti a stredoškolákov

  Ponuku lezeckých krúžkov pre deti a stredoškolákov pripravujeme a v auguste budeme zverejňovať.

 • DENNÝ OUTDOOROVO-LEZECKÝ TÁBOR HOROKLUB 2024

  Termíny:

  •    22.7. – 26.7. 2024 – veková skupina 4.-6. ročník ZŠ 
  •    29.7. – 2.8. 2024 – veková skupina 1.-3. ročník ZŠ

Ukrajina 2015

Slovensko má ideálne podmienky na skialpinizmus, a tak sa mnohým z nás nikam do zahraničia veľmi nechce. Ale ako sa hovorí, zmena je život. Preto sa stalo, že som tento rok neodolal ponuke zúčastniť sa ako prepravca skialpinistického výletu na Ukrajinu. Cestu som síce musel odkrútiť, ale potom som mal možnosť pripojiť sa k športovým aktivitám posádky. V tejto krajne som ako mnohí z vás ešte nebol, a preto som bol zvedavý, čo ma tam čaká.

 

Všeobecné info:

Nešlo sa ďaleko za slovenské hranice, odhadujem to tak do 200 km. Ale pozor, vzhľadom na kvalitu ciest sa len málokedy podarí prekročiť rýchlosť 50km/hod., a tak cesta nemá konca. V podstate sme sa nachádzali v Zakarpatskej Ukrajine v oblasti blízko mestečka Yasynia. Ako som sa neskôr dozvedel, práve v tomto mestečku kedysi za prvého československého štátu končila československá železnica. Stretnúť človeka, ktorý vie po slovensky alebo česky nie je až taký problém. Nie je to dané našou krátkou spoločnou históriou, ale skôr tým, že obyvatelia k nám dochádzajú za prácou. Rovnako sa nedajte zmiasť českými a slovenskými ŠPZ na autách. V podstate sa dorozumiete po rusky a v turistických „rezortoch“ po anglicky. Miestna mena hrivna mala v čase mojej návštevy pod tlakom vojenských nepokojov pre nás výhodný kurz 30Hr/1€. Peniaze netreba meniť na Slovensku ani v banke na hranici, kde je výrazne horší kurz. Medzi miestnymi je mnoho záujemcov o stabilné euro a okrem toho na mnohých miestach sa dá platiť priamo eurami. Miestnu menu potrebujete len do menších obchodov, v pohostinstvách a na poplatky za dopravu a vstupy do parkov.

Čo sme robili:

Po príchode do Yasynii sme zaparkovali u miestnych a objednali si prepravu do strediska Dragobrat veľkým nákladným autom ZIL. Prepravu tu zabezpečujú miestni obyvatelia za poplatok cca 2-3€/osoba /cesta na menších tabletkách (vojenské sanitky) alebo veľkých Ziloch. Nech vás ani nenapadne špekulovať s vlastnou prepravou. Ak ste si nezničili auto na ukrajinských cestách prvej triedy, tak tu na nespevnených cestách sa vám to určite podarí.

Dragobrat je lyžiarsky rezort podľa vzoru Ukrajina. Nachádza sa tesne pod hranicou lesa. Je to systém chaoticky postavených starších aj úplne nových  možno 25 penziónov, hotelov, chát, garáží... prepletených nezmyselne sa kľukatiacimi cestami. Prechádzku po rezorte si pokojne odpustite, aj keď sa jej asi nevyhnete.  V stredisku sú dve lanovky a možno desať vlekov. Jedinou slabosťou je fakt, že na každý vlek si musíte kúpiť osobitnú permanentku.

Ak povieme skialpinizmus na Dragobrate, prirovnal by som to k Veľkej Fatre. Napriek  prekrásnej prírode po troch dňoch už nič nové neobjavíte. My sme tam strávili štyri dni a zlyžovali sme, čo sa dalo. Regionálnou špecialitou je možnosť zaplatiť si vývoz na Bliznu skútrom alebo v skupine na ratraku a je tu freeride ako v Kanade s vývozom na helikoptére J.

Štvrtý deň pred presunom sme využili na lyžovačku miestnu lanovku. Poobede sa presúvame pod najvyšší kopec Ukrajiny - Hoverlu. Výstup na tento kopec nebol úplne zadarmo. Polovica 7,5 km výstupu bola s lyžami na batohu a potom nastúpila hmla a silný vietor. Výstup má 1200 m prevýšenia. Nebyť vrcholovej tabule, asi by sme ťažko zistili dosiahnutie vrcholu. Nakoniec sa predsa len hory uľútostili a po zostupe z hory sa objavila majestátna panoráma tohto prekrásneho kopca.

Ďalšie hodiny sa zmenili na príjemný večer v saune, balenie pred odchodom a posledné nákupmi. Z cestovnej reality nás vyviedla len podrobná prehliadka na vstupe do EÚ. Kompletné vybalenie auta a všetkých batožín do poslednej bielizne, prehliadka auta na rampe, s tým sa dnes už len tak nestretnete. Colníkom nešlo do hlavy, ako môžeme mať toľko batožiny bez kontrabandu, ale to už je tak vo svete športovcov.

A tak sme doma plný zážitkov z dnes už trošku exotickej Ukrajiny.

Doplňujúce info:

Cenová úroveň v čase návštevy: pivo v obchode 0,08€, v reštaurácii 0,5€, 250g šašlík 2€, zeleninová polievka s rezňom bez prílohy 1€, veľmi slušné ubytovanie v rezorte s polpenziou 11€/noc (polpenzia energeticky dostačujúca, ale pre našinca netradičná).
Dievčence, inakšie fešandy, všímavé na našich urastených slovenských chlapcov J.

Akcia sa uskutočnila vďaka znalcovi miestnych pomerov Viktorovi Kaňovi.