Aktuálne
 • Lezecká stena Pavúk júl- august 2024

  V prípade záujmu vieme otvoriť stenu aj v mesiacoch JÚL-AUGUST 2024 podľa potreby pre min. 10 platiacich návštevníkov. Ponúkame služby aj inštruktora či animácie pre deti. V prípade záujmu volajte na 0915944111

   Lezeckú stenu pre verejnosť po skončení letnej sezónnej uzávery otvárame od 17.9.2024 zatiaľ 2x do týždňa.  Postupne budeme otvárať aj v ďalšie dni (december- 6x do týždňa)

 • ponuka lezeckých krúžkov pre deti a stredoškolákov

  Ponuku lezeckých krúžkov pre deti a stredoškolákov pripravujeme a v auguste budeme zverejňovať.

 • DENNÝ OUTDOOROVO-LEZECKÝ TÁBOR HOROKLUB 2024

  Termíny:

  •    22.7. – 26.7. 2024 – veková skupina 4.-6. ročník ZŠ 
  •    29.7. – 2.8. 2024 – veková skupina 1.-3. ročník ZŠ

Oddielová akcia, Brnčalka 28.- 31.08.2014

Článok s Peťovho Padúchovho blogu :-)

Oddielová akcia, Brnčalka 28.- 31.08.2014

 
Pred časom prišiel Mirko so skvelým nápadom po dlhšom čase zas obnoviť stretnutia v Tatrách. Bol to teda skvelý nápad aj keď pri toho ročných monzúnoch sa počasie len veľmi ťažko dalo vybaviť. A to nehovorím,že takmer pol roka dopredu už vôbec nie. Nakoniec sa nás zišla celkom veselá kopa 14 ľudí. Vo štvrtok pred obedom sme už na chate a plánujeme čo kto s kým a kam... Poviem teda zatiaľ pár slov len za nás :)
 
 
 
Danik v 4. dl.
Deň 1.: Východná Žeruchová veža- Puškáš (III/V): Poobede sa neoplatí púšťať sa do ďalekých stien a preto si s Danikom a Lydkou vyberáme niečo bližšie. Na Žeruchy vedie Puškášov pilier (III/V) a na rozlezenie a rozhýbanie mojich zdarebnených kostí to zatiaľ bude bohato postačovať :). Je to pekná ľahká cesta s jednou nádhernou platničkou a jedným päťkovým miestom. Po 2,5 hodinke sme na vrchole a zostupujeme do Predného Žeruchového sedla. Odtiaľ dole žľabom, v ktorom sú dva zlaňáky na cca 50 m. Tie boli zlatým klincom programu tohto dňa. Lano sa v ľahkom a lokrovitom teréne furt motá a som celkom rád, že vybrané slová, ktoré tam odznievali nie sú nikde zaznamenané :). Nakoniec sme sa však vymotali a po príchode na chatu aj celkom oslávili.


 
 
3. dĺžka
Deň 2.: Kolový štít, Šádek- Zlatník (VI-): Podľa predpovede by dnes malo byť výborné počasie, no s Daníkom ideme skúsiť niečo len na Jastrabku. Nástupy sú však mokré a pred nami bojujú v slizkej Starej ceste už ďalšie naše dve dvojky (Peťo M., Jarko, Mirko K. s Janíkom). Vôbec sa nám to nepáči a preto to radšej otáčame a utekáme za Viktorom a Ľudkom na Kolový. Južná stena je zaliata slnkom a dokonca vyzerá sucho. Vybrali sme sa teda za našimi do cesty Šádek- Zlatník (VI-). Krásna cesta, takmer úplne suchá, no ak aj niečo bolo trošku mokré, lezeniu to vôbec nevadilo. 1. dĺžka je len kratučká, no potom ten úžasný traverz. Nejako som sa nevedel rozhýbaťa celkom som sa aj zamotal. Aspoň že toto ťahal Daník (aj keďv traverze je to asi úplne jedno :). Na rad prichádza ďalšia (3.) dĺžka a je celá moja. Prekrásne platňové lezenie v pevnej skale mi dáva hlávku do poriadku a konečne si to začínam vychutnávať. 4. dĺžka je tiežcelkom slušné polezenie, no zas som bol celkom rád, že vyšla na Daníka :).
6. dĺžka
5. dĺžka ďalej do jaskynky, kde som sa na štande cítil tak trochu ako v skutočnej jaskyni a potom už len posledná, tiež veľmi pekná a vzdušná do sedielak medzi Prostrednú a Pravú vežu. Ďalej je to už ľahučké popoliezanie (II/III) až kým sme sa nerozhodli ísť priamo hrebeňom jemne v severe. Tu nás trochu zaskočili letné mixy a ľadové kryštály nalepené na skale, no nakoniec sme aj to nejak „prebili“ a po 3 hodinkách sme na vrchole :).
Trochu histórie: Cestu vyliezli v 50. rokoch spičkoví lezci Šádek a Zlatník. Obaja emigrovali. Prvý do Švédska a druhý do Mníchova. V sprievodcoch bolo zakázané udať mená emigrantov a preto ako autori tejto krásnej cesty boli uvedení "dvaja horolezci". (zdoj: Alexander Luczy)
Predpoveď na zajtra je však už nie veľmi dobrá a preto večer trochu požijeme, veď aj tak hádam veľmi ďaleko zajtra nezájdeme :)
 


 
Známka monzúnu V+, 1. dl.
Deň 3.: Východná Žeruchová veža- Známka monzúnu (V+) + Kozia kôpka- Puškáš (III/II): Raňajky, aj keď vôbec nie pričinením personálu chaty, do nás idú len veľmi ťažko. Teda ja sa odvažujem len pre dve paradajky a pol zavináča. Večer bol zrejme ťažší, ako mal byť, no s perfektnou partiou je ťažko sa od stola rozlúčiť :) Počasie nevyzerá až tak zle, ako znela predpoveď, no obávam sa, že pri nástupe na Čierny by som asi dlho v sebe neudržal ani to, čo som do seba horko ťažko dostal :). Preto uprosím Daníka a vyberáme si cestu zas na Žeruchách a to Známka monzúnu (V+). Spolu s nami idú aj Peťo M. s Mirkom. Prvú dĺžku som za „odmenu“ dostal ja. Neviem sa však nijak rozhýbať a na štande rozmýšľam, či večer náhodou nebudem musieť ešte niečo prať :D . Krásna dĺžka je takmer kolmá50 m stienka (V+), s nákukom sem tam na pilierik. V druhej dĺžke (V)je zas celkom chladno, no Daník to vybehne ako nič. Ja sa snažím každé 3 kroky rozmraziť si prsty na rukách. Prišla mi však o kúsok ťažšia, ako tá prvá. V tretej (V-), zas mojej, je to veľmi pekné vyklusanie cez previštek a po krátkom kútiku už len ľahkým pilierom ešte pár metrov. Na tri krát zlaníme dole cestou Korsvoldov tanec a po cca hodinke sme opäť na nástupe, kde nás už čaká Peťo B. a Maťom.
Kozia kôpka, 2. dl.
 
Počasie vyzerá, že sa ešte nezhoršuje a preto sa rozlúčime s jednou dvojicou a s Peťom a Maťom utekáme ešte pod Koziu kôpku. V rámci vyklusania si reku ešte dáme Puškášov pilier (III/II). Je to veľmi pekná ľahučká cestička, vhodná najmä na dni, keď je málo času alebo keď počasie nie je až také stabilné. Prvé dve a pol dĺžky sú pekné lezenie v pevnej skale (III). Potom trochu pasienkovania (cca 100 m) a na záver ešte jeden a pol dĺžky (II). Po asi 1:15 hod sme na vrchole a zostupujeme z Východnej Kozej štrbiny dole žľabom (CH) späť do Červenej dolinky a späť na chatu.Večer konečne prebieha tak ako má a ako sa športovcov patrí :) Miesto trojboja gitara a človeče nezlob sa :) .

 
Deň 4.: Karbunkulový hrebeň (II/III): I prišiel deň odchodu :(. No keďže počasie ešte vyzerá, že by sa
Karbunkulový hrebeň
niečo mohlo podariť, vyberáme, čo ešte pôjdeme. Dávnejšie som už poškuľoval po Karbunkulovom hrebeni a dnes prišiel ten správny čas. Preto sa ja s Daníkom a Peťo B. s Maťom vyberáme priamo tam. Je to veľmi pekný hrebeň, tiahnuci sa z Jastrabieho sedla, cez Predný, Prostredný a Zadný Kopiniak, Malý Kolový štít až po Belasú vežu. Obtiažnosť je veľmi príjemná. Je to ľahké popoliezanie (II/III) občas, ale nie zas stále, s chodeckým terénom. Expozícia je však miestami veľmi prekvapivá a luftu pod zadkom je celkom dosť :). Z Belasej veže postupujemeďalej po hlavnom hrebeni (resp. chodníčkom tesne popodeň) až do Kolového sedla pod Jahňací štít a odtiaľ po chodníku späť na chatu. Cestou nám začína popŕchať a preto sa náš zostup skôr podobá na pád do doliny :). Samotný Karbunkulový hrebeň nám trval 1:15 hod. a celkom sme to dali od chaty ku chate presne za 3 hod. 59 min. a 30 s :) Veľmi vydarený výletík na ukončenie „sústredenia“
 
Ďakujem Vám kamaráti, že ste zas takéto niečo zorganizovali, osobitne veľká vďaka Mirkovi, že si našiel čas a zas stmelil ľudí v oddiely, dík personálu chaty, ale aj náhodne stretnutým kamarátom za príjemnú atmosféru. Verím a to nehovorím snáď len za seba, že si točoskoro a hlavne častejšie zopakujeme :)

Zoznam vylezených ciest:
štvrtok: Mirko, Peťo M., Jarko: Žeruchy, Cesta cez knihu (V)
Daník, Peter P., Lydka: Žeruchy, Pilier Puškáš (III/V)
Peťo B. Maťo: Žeruchy, Známka monzúnu (V+)
Viktor, Ľudko: Žeruchy, Cesta cez knihu (V)
 
piatok: Mirko, Janko a Jarko, Peťo M. - Machnik, Preyzner - zlanenie z tretej dĺžky kde sme zablúdili.
Peťo B. Maťo, Lydka: Čierny štít: Narovnanie Puškáša (V)
Viktor, Ľudko, Peter P, Daník: Kolový štít: Šádek- Zlatník (VI-)
Zuzka, Michal: Kozia kôpka, Puškáš (III/II)
 
sobota: Mirko, Peťo M., : Známka monzúnu (V+) a Žeruchova veža J. pilierom (III/V)
Jaro, Janko, Zuzka, Michal: Žeruchova veža J.pilierom (III/V)
Daník, Peter P.:Žeruchy, Známka monzúnu (V+) + Kozia kôpka, Puškáš (III/II)
Viktor, Ľudko: Čierny štít: Šádek (IV+)
Peťo B., Maťo: Žeruchy, Kniha (V) + Kozia kôpka, Puškáš (III/II)
 
nedeľa: Peťo M., Janko: Kozia kôpka, J.pilier - Puškáš (III/II)
Mirko, Jarko: Kozia kôpka, J.pilier - Puškáš (III/II)
Daník, Peter P., Peťo B. Maťo: Karbunkulový hreneň (II/III)
Viktor, Ľudko: Jastrabia veža, SZ hrebeň (III)