Aktuálne
 • Ćervenec 2018

  Ahoj, aj túto zimu sme si pre Vás dovolili pripraviť super akciu na Chate pod náružím na Červenci v termíne 23. - 25. február 2018. Prosím o prihlásenie do 22. novembra!!! Následne budeme kontaktovať prihlásených ohľadom uhradenia zálohy za chatu (8€/osoba/noc). Počet miest na chate je limitovaný na 30 (tento rok máme objednanú celú chatu). Podrobnosti potom už len prihláseným. Táto správa išla internou informáciou členom klubu.
  Za Horoklub ŠK UMB
  Ivo Fellner a Miro Knoško

 • Zimné klubové sústredenie vo Vysokých Tatrách- Brnčalka 2018

  Priatelia, ak máte záujem o zimné sústredenie na Brnčalke - nech sa páči, prihláste sa. Termín 15. - 18. marca 2018. Máte možnosť vybrať si ubytovanie na 2 resp. 3 noci. Všetci prihlásení majú objednanú polpenziu. Cena 24€ prvá noc, potom 22€ každá ďalšia noc. Cena platí pre členov James-u. Predbežne máme objednané ubytovanie pre 30 ľudí. Chcem Vás poprosiť o prihlásenie do 31.10.2017.
  Miro Knoško

  Táto správa išla internou informáciou členom klubu.

 • Otvárame nový lezecký krúžok pre deti 2 stupňa ZŠ

  Pre deti 2 stupňa ZŠ  otvárame pravidelný krúžok každý štvrtok od 21.9.2017 v čase 16,00-17,00hod.  Prihlasovanie a viac informácií u Mgr. Lucii Sirotiarovej (0914114145) - Centrum voľného času, Havranské 9, 975 90 Banská Bystrica 

Oddielová akcia, Brnčalka 28.- 31.08.2014

Článok s Peťovho Padúchovho blogu :-)

Oddielová akcia, Brnčalka 28.- 31.08.2014

 
Pred časom prišiel Mirko so skvelým nápadom po dlhšom čase zas obnoviť stretnutia v Tatrách. Bol to teda skvelý nápad aj keď pri toho ročných monzúnoch sa počasie len veľmi ťažko dalo vybaviť. A to nehovorím,že takmer pol roka dopredu už vôbec nie. Nakoniec sa nás zišla celkom veselá kopa 14 ľudí. Vo štvrtok pred obedom sme už na chate a plánujeme čo kto s kým a kam... Poviem teda zatiaľ pár slov len za nás :)
 
 
 
Danik v 4. dl.
Deň 1.: Východná Žeruchová veža- Puškáš (III/V): Poobede sa neoplatí púšťať sa do ďalekých stien a preto si s Danikom a Lydkou vyberáme niečo bližšie. Na Žeruchy vedie Puškášov pilier (III/V) a na rozlezenie a rozhýbanie mojich zdarebnených kostí to zatiaľ bude bohato postačovať :). Je to pekná ľahká cesta s jednou nádhernou platničkou a jedným päťkovým miestom. Po 2,5 hodinke sme na vrchole a zostupujeme do Predného Žeruchového sedla. Odtiaľ dole žľabom, v ktorom sú dva zlaňáky na cca 50 m. Tie boli zlatým klincom programu tohto dňa. Lano sa v ľahkom a lokrovitom teréne furt motá a som celkom rád, že vybrané slová, ktoré tam odznievali nie sú nikde zaznamenané :). Nakoniec sme sa však vymotali a po príchode na chatu aj celkom oslávili.


 
 
3. dĺžka
Deň 2.: Kolový štít, Šádek- Zlatník (VI-): Podľa predpovede by dnes malo byť výborné počasie, no s Daníkom ideme skúsiť niečo len na Jastrabku. Nástupy sú však mokré a pred nami bojujú v slizkej Starej ceste už ďalšie naše dve dvojky (Peťo M., Jarko, Mirko K. s Janíkom). Vôbec sa nám to nepáči a preto to radšej otáčame a utekáme za Viktorom a Ľudkom na Kolový. Južná stena je zaliata slnkom a dokonca vyzerá sucho. Vybrali sme sa teda za našimi do cesty Šádek- Zlatník (VI-). Krásna cesta, takmer úplne suchá, no ak aj niečo bolo trošku mokré, lezeniu to vôbec nevadilo. 1. dĺžka je len kratučká, no potom ten úžasný traverz. Nejako som sa nevedel rozhýbaťa celkom som sa aj zamotal. Aspoň že toto ťahal Daník (aj keďv traverze je to asi úplne jedno :). Na rad prichádza ďalšia (3.) dĺžka a je celá moja. Prekrásne platňové lezenie v pevnej skale mi dáva hlávku do poriadku a konečne si to začínam vychutnávať. 4. dĺžka je tiežcelkom slušné polezenie, no zas som bol celkom rád, že vyšla na Daníka :).
6. dĺžka
5. dĺžka ďalej do jaskynky, kde som sa na štande cítil tak trochu ako v skutočnej jaskyni a potom už len posledná, tiež veľmi pekná a vzdušná do sedielak medzi Prostrednú a Pravú vežu. Ďalej je to už ľahučké popoliezanie (II/III) až kým sme sa nerozhodli ísť priamo hrebeňom jemne v severe. Tu nás trochu zaskočili letné mixy a ľadové kryštály nalepené na skale, no nakoniec sme aj to nejak „prebili“ a po 3 hodinkách sme na vrchole :).
Trochu histórie: Cestu vyliezli v 50. rokoch spičkoví lezci Šádek a Zlatník. Obaja emigrovali. Prvý do Švédska a druhý do Mníchova. V sprievodcoch bolo zakázané udať mená emigrantov a preto ako autori tejto krásnej cesty boli uvedení "dvaja horolezci". (zdoj: Alexander Luczy)
Predpoveď na zajtra je však už nie veľmi dobrá a preto večer trochu požijeme, veď aj tak hádam veľmi ďaleko zajtra nezájdeme :)
 


 
Známka monzúnu V+, 1. dl.
Deň 3.: Východná Žeruchová veža- Známka monzúnu (V+) + Kozia kôpka- Puškáš (III/II): Raňajky, aj keď vôbec nie pričinením personálu chaty, do nás idú len veľmi ťažko. Teda ja sa odvažujem len pre dve paradajky a pol zavináča. Večer bol zrejme ťažší, ako mal byť, no s perfektnou partiou je ťažko sa od stola rozlúčiť :) Počasie nevyzerá až tak zle, ako znela predpoveď, no obávam sa, že pri nástupe na Čierny by som asi dlho v sebe neudržal ani to, čo som do seba horko ťažko dostal :). Preto uprosím Daníka a vyberáme si cestu zas na Žeruchách a to Známka monzúnu (V+). Spolu s nami idú aj Peťo M. s Mirkom. Prvú dĺžku som za „odmenu“ dostal ja. Neviem sa však nijak rozhýbať a na štande rozmýšľam, či večer náhodou nebudem musieť ešte niečo prať :D . Krásna dĺžka je takmer kolmá50 m stienka (V+), s nákukom sem tam na pilierik. V druhej dĺžke (V)je zas celkom chladno, no Daník to vybehne ako nič. Ja sa snažím každé 3 kroky rozmraziť si prsty na rukách. Prišla mi však o kúsok ťažšia, ako tá prvá. V tretej (V-), zas mojej, je to veľmi pekné vyklusanie cez previštek a po krátkom kútiku už len ľahkým pilierom ešte pár metrov. Na tri krát zlaníme dole cestou Korsvoldov tanec a po cca hodinke sme opäť na nástupe, kde nás už čaká Peťo B. a Maťom.
Kozia kôpka, 2. dl.
 
Počasie vyzerá, že sa ešte nezhoršuje a preto sa rozlúčime s jednou dvojicou a s Peťom a Maťom utekáme ešte pod Koziu kôpku. V rámci vyklusania si reku ešte dáme Puškášov pilier (III/II). Je to veľmi pekná ľahučká cestička, vhodná najmä na dni, keď je málo času alebo keď počasie nie je až také stabilné. Prvé dve a pol dĺžky sú pekné lezenie v pevnej skale (III). Potom trochu pasienkovania (cca 100 m) a na záver ešte jeden a pol dĺžky (II). Po asi 1:15 hod sme na vrchole a zostupujeme z Východnej Kozej štrbiny dole žľabom (CH) späť do Červenej dolinky a späť na chatu.Večer konečne prebieha tak ako má a ako sa športovcov patrí :) Miesto trojboja gitara a človeče nezlob sa :) .

 
Deň 4.: Karbunkulový hrebeň (II/III): I prišiel deň odchodu :(. No keďže počasie ešte vyzerá, že by sa
Karbunkulový hrebeň
niečo mohlo podariť, vyberáme, čo ešte pôjdeme. Dávnejšie som už poškuľoval po Karbunkulovom hrebeni a dnes prišiel ten správny čas. Preto sa ja s Daníkom a Peťo B. s Maťom vyberáme priamo tam. Je to veľmi pekný hrebeň, tiahnuci sa z Jastrabieho sedla, cez Predný, Prostredný a Zadný Kopiniak, Malý Kolový štít až po Belasú vežu. Obtiažnosť je veľmi príjemná. Je to ľahké popoliezanie (II/III) občas, ale nie zas stále, s chodeckým terénom. Expozícia je však miestami veľmi prekvapivá a luftu pod zadkom je celkom dosť :). Z Belasej veže postupujemeďalej po hlavnom hrebeni (resp. chodníčkom tesne popodeň) až do Kolového sedla pod Jahňací štít a odtiaľ po chodníku späť na chatu. Cestou nám začína popŕchať a preto sa náš zostup skôr podobá na pád do doliny :). Samotný Karbunkulový hrebeň nám trval 1:15 hod. a celkom sme to dali od chaty ku chate presne za 3 hod. 59 min. a 30 s :) Veľmi vydarený výletík na ukončenie „sústredenia“
 
Ďakujem Vám kamaráti, že ste zas takéto niečo zorganizovali, osobitne veľká vďaka Mirkovi, že si našiel čas a zas stmelil ľudí v oddiely, dík personálu chaty, ale aj náhodne stretnutým kamarátom za príjemnú atmosféru. Verím a to nehovorím snáď len za seba, že si točoskoro a hlavne častejšie zopakujeme :)

Zoznam vylezených ciest:
štvrtok: Mirko, Peťo M., Jarko: Žeruchy, Cesta cez knihu (V)
Daník, Peter P., Lydka: Žeruchy, Pilier Puškáš (III/V)
Peťo B. Maťo: Žeruchy, Známka monzúnu (V+)
Viktor, Ľudko: Žeruchy, Cesta cez knihu (V)
 
piatok: Mirko, Janko a Jarko, Peťo M. - Machnik, Preyzner - zlanenie z tretej dĺžky kde sme zablúdili.
Peťo B. Maťo, Lydka: Čierny štít: Narovnanie Puškáša (V)
Viktor, Ľudko, Peter P, Daník: Kolový štít: Šádek- Zlatník (VI-)
Zuzka, Michal: Kozia kôpka, Puškáš (III/II)
 
sobota: Mirko, Peťo M., : Známka monzúnu (V+) a Žeruchova veža J. pilierom (III/V)
Jaro, Janko, Zuzka, Michal: Žeruchova veža J.pilierom (III/V)
Daník, Peter P.:Žeruchy, Známka monzúnu (V+) + Kozia kôpka, Puškáš (III/II)
Viktor, Ľudko: Čierny štít: Šádek (IV+)
Peťo B., Maťo: Žeruchy, Kniha (V) + Kozia kôpka, Puškáš (III/II)
 
nedeľa: Peťo M., Janko: Kozia kôpka, J.pilier - Puškáš (III/II)
Mirko, Jarko: Kozia kôpka, J.pilier - Puškáš (III/II)
Daník, Peter P., Peťo B. Maťo: Karbunkulový hreneň (II/III)
Viktor, Ľudko: Jastrabia veža, SZ hrebeň (III)